Új oktatási törvénytervezeteket is kidolgoz a Civil Közoktatási Platform
Ötven oktatási szakmai szervezet, szakszervezet és tiltakozó mozgalom megjelent képviselői kedden létrehozták a Civil Közoktatási Platformot (CKP).
Ötven oktatási szakmai szervezet, szakszervezet és tiltakozó mozgalom megjelent képviselői kedden létrehozták a Civil Közoktatási Platformot (CKP).
A Pedagógusok Szakszervezete már az országos sztrájkot készíti elő, emellett alternatív köznevelési kerekasztalt is alapítottak a tiltakozó tanárok.
A párizsi székhelyű Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) is bekapcsolódik szakértőként a köznevelési kerekasztal munkájába a jövőben - közölte Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériuma államtitkára.
Mendrey László saját bevallása szerint tévedett, mikor részt vett az első Köznevelési kerekasztal tárgyalásán. "Ez nem az a kerekasztal, ahol ott kell maradni" - tette hozzá.
A Köznevelési Kerekasztal nem „oltja ki” a szombati pedagógusdemonstráció szerepét, sőt, mindennél fontosabb, hogy azon minél több ember vegyen részt – mondja a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke. Mendrey László egyelőre nem érez csapdát a tárgyalásokban, azt látja, az Emmi is érzi: nagy gáz van. Villáminterjú.
Még a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke is sikeresnek nevezte a Köznevelési Kerekasztal keddi alakuló ülését, ami után nagyjából annyi derült ki, hogy a pedagógusok bérét nem emelik az egekbe, de a Klikhez hozzányúlhatnak. A másik, a nagyobb érdekképviselet, a Pedagógusok Szakszervezete nem ment el a fórumra. Az ülés eredményeit foglaltuk össze videónkban egy percben.
A pedagógusok bérét nem emelik az egekbe, de a Klikhez hozzányúlhatnak – körülbelül ennyi derült ki a Köznevelési Kerekasztal alakuló ülése után. Ennek ellenére az eseményt meglepő módon még a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke is sikeresnek mondta. A másik, a nagyobb érdekképviselet, a Pedagógusok Szakszervezete nem ment el a fórumra.
A közoktatás ügyeiről tartanak hétoldalú egyeztetést a köznevelési kerekasztalnál. A Balog Zoltán vezette kerekasztalra olyan, a témában nem túl kompetensnek tűnő szervezetek is meghívást kaptak, mint a Magyar Művészeti Akadémia vagy a Nagycsaládosok Országos Egyesülete. A Pedagógusok Szakszervezete bojkottálja az eseményt.
Érdekes helyzet állt elő a pedagógus-szakszervezetekkel kapcsolatban: a PDSZ bejelentette, hogy mégis elmegy a Köznevelési Kerekasztal ülésére, a legnépesebb pedagógus-szakszervezet, a PSZ viszont nem lesz ott.
Egy írásbeli kérdésre adott válaszában Rétvári Bence államtitkár azt írta, a Hermann Ottó Gimnázium nyílt levelében foglalt gondolatokat a Köznevelési Kerekasztalon akarják megtágyalni, de a Klik nem működhet belső korrekciók nélkül. Emellett szerinte a tanárok emelkedő bére miatt egyre magsabb teljesítmény várható el.
Újabb ellenállási fórumot találhat magának az országossá dagadt tanárlázadás: ha összeáll a Központi Közalkalmazotti Tanács (KKT), akkor a tanárok munkáltatóját, a Kliket törvény kötelezi majd, hogy fontos döntésekben meghallgassa a tanács véleményét. A helyzet érdekessége, hogy maguk az érintett intézmények, a Klik és az oktatási tárca adott zöld utat az alulról szerveződő kezdeményezésnek.